להוציא ספר זה רווחי? כמה כסף להשקיע? הרווח יכסה את העלויות? שוק הספרים לא מוצף מדי? אנשים לא הפסיקו לקרוא?... ובכן, מתברר שיש בהחלט ממה לחשוש...

זמן קריאה: 4 דקות

להוציא ספרים זה רווחי מחיר הוצאת ספרים טקסט רץ הוצאה לאור

האם להוציא ספר זה רווחי? זה משתלם? 

כמה אפשר להרוויח מהוצאת ספר לאור?

אף על פי שעלויות הדפוס וההכנה לדפוס ירדו בשנים האחרונות לרף חסר תקדים היסטורי, עדיין – אחת השאלות שצפות בראשית תהליך הוצאת ספר לאור, הנה שאלת המחיר. 

ובכן, מתברר שלהוציא לאור ספר, זה פרויקט שעולה לא מעט (ראו בקישור הזה לגבי השאלה כמה עולה להוציא ספר לאור). 

כיון שכך, מחברים רבים חוששים במידה רבה של צדק, שהשקעתם בהוצאת ספר שמגיעה לעיתים לעשרות אלפי שקלים, לא תחזיר את עצמה והם יוותרו בלי רווח, או גרוע מכך – עם הפסד.

אחת הטענות הנפוצות הנה שהעולם כיום הולך ונהיה דיגיטלי, ואילו ענף הספרות המודפסת הולך ונכחד וממילא להוציא ספר זה רווחי פחות מאי פעם. האם טענה זו נכונה?

במאמר הבא, ננסה לעשות סדר בדברים, ולבחון את הנושא.

תום עידן הפרינט?

ראשית כל, האם נכונה הטענה שעולם הספרות המודפסת הולך וגווע עם התפתחות הטכנולוגיה?

ובכן, אין כל ספק בכך שכיום אנשים קוראים פחות טקסט מודפס, והרבה יותר טקסט דיגיטלי בסמארטפון או במחשב. 

אנשים כיום התרגלו לקרוא הודעות קצרות, מאמרים בינוניים וכדומה, כשחלקים גדולים מהמידע המועבר הוא באמצעות מדיה ויזואלית, ולאו דווקא כטקסט.

ברם, ככל שמדובר בידע מקף וסדור, המוגש במאמרים ארוכים ובטקסט מתמשך, מוכיחה המציאות כי אנשים מעדיפים בהחלט לקרוא אותם במהדורתם המודפסת. 

הקריאה במסך לאורך זמן מעייפת ולא נוחה, וכשאדם חפץ לקרוא טקסט ארוך – הוא מעדיף את הנייר המודפס ולא את המסך המרצד.

מאידך, ענף הספרות והדפוס הולך ומתפתח ברעיונות, ביצועים והפקות חדשניות, המיטיבות עם התוצרים החדשניים המובאים אל חנויות הספרים, ומוסיפים חשק ועניין ליצירות הספרותיות.

רוצים הצעה להוצאת ספר לאור? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

חוויית הקריאה

מעבר לחלק של הנוחות הפרקטית, כל חובב ספרים יודע שלספר מודפס אין תחליף. חוויה מלבבת היא לאחוז ספר חדש המדיף ניחוחות של דיו טרי, או לחילופין – לעלעל בין דפי ספר ישן ומהוה, ולרוץ עם העיניים על הטקסט האיכותי המופיע בו (בהנחה והוא אכן כזה).

חובבי הספרים הם לא פלח קטן באוכלוסייה, אלא כמות גדולה מאוד של אנשים אינטליגנטיים וחובבי תרבות המצויים בכל חברה ומגדר, ואוהבים לרכוש ידע בתחומים שונים ולהעשיר את השכלתם.

כדי לרכוש ידע בסיסי בכל תחום, יש להעמיק בקריאה עליו ואי אפשר להסתפק במאמר פופולרי וקצר ברשת. ועוד לא דיברנו על ספרי לימוד מתודיים, ספרי הדרכה מכל סוג, קטלוגים ואלבומים אמנותיים, שלהם אין וכנראה גם לא יהיה תחליף. אגב, גם ספרים דיגיטליים, בעיני רוב הקוראים אינם נתפסים כתחליף ראוי לקריאת ספר של ממש.

אלו הן בדיוק הסיבון שבעטיין עולם הספרים רק הולך ומתפתח.

רוצים הוכחה? בבקשה!

חנויות הספרים פורחות!

האם שמעתם לאחרונה על חנות ספרים שנסגרה? גם אם כן, הרי שבמקומה נפתחו עוד שתיים.

בארץ ישנן כיום קרוב ל-500 חנויות, (450 מהן תוכלו למצוא ברשימה הבלעדית של חנויות הספרים בארץ, מאיתנו באהבה). 

כולנו מכירים חנויות ספרים וותיקות וגדולות, הממוקמות ברחובות ראשיים, בקניונים ובמרכזי מסחר. 

חישוב פשוט של עלויות החזקת עסק כזה, ילמדו כי כדי לכסות את העלויות ולצאת עם רווח (ובלי החנויות אינם ידועים כדלים ורשים) יש למכור לפחות כמה מאות ספרים ביום רגיל!

במקביל, מעקב קצר אחרי המוכרים בדלפק יגלה כי הם אינם יושבים בטל. בכל רגע נתון כמעט הם משרתים לקוח נוסף שרוכש ספר אחד או יותר.

כל זאת, בטרם הזכרנו את החנויות האינטרנטיות, שמוכרות גם הן כמות לא מבוטלת של ספרים. 

מסקנה = עם ישראל חי, השמש זורחת בעוז, האנושות חיה ופועמת ובניה רוכשים ספרים לרוב מסוגים רבים ומגוונים.

ברם, נדרשת מקצועיות כדי לחשב נכון את תהליך ההוצאה לאור והכספים המושקעים בו, אך ספר שמכיל תוכן איכותי והופק במקצועיות ובהתאמה – יימכר, ומי שיצליח למכור מהדורה אחת ויותר – יוכל לצאת עם רווחים לא רעים.

כל זאת – לפני שדיברנו על רבי מכר, שהם באמת עשויים להיות נכס נדל"ני מניב.

אבל חבר שלי השקיע בהוצאת ספר ו…

אין אפס, ישנם ספרים רבים שיוצאים לאור וחוזרים אל החושך בחזרה, מבלי שהצליחו להימכר ולכסות עלויות, ומבלי שהצליחו לייצר את ההשפעה שהם נועדו לה.

מדוע זה קורה?

רוצים לדעת כמה יעלה הספר שלכם? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

הסיבות לכך יכולות להיות רבות, והסיבה המצויה היא שבספרים אלו אין חידוש. בכל ספר חייב להיות חידוש. בשורה. משהו שהקורא לקח עמו לחיים. ספר שלא טומן בחובו חידוש ייחודי – טוב יותר שלא יודפס.

סיבות נוספות קשורות לאופן ההוצאה, להשקעה בהפקת הספר, בעיצוב ועוד, וכך גם אופן השיווק והמכירה של הספר, שיצטרפו יחד ויקבעו את מידת הצלחת הספר. 

על כל אלו תוכלו לקרוא במאמרים נוספים באתר טקסט רץ, שעלו בעבר ו/או יעלו בעתיד. כגון; איך מתאימים כריכה, כללי הטיפוגרפיה, בחירת שם לספר, מקוריות מתפרצת ועוד.

ככלל, חשובה מאוד חוות דעת מקצועית שתלווה את הפרויקט, ותסייע לו להגשים את מטרותיו במלואן.

מה מטרת הוצאת הספר?

גורם נוסף וחשוב עד מאוד ביחס לשאלה האם להוציא ספרים זה רווחי, הנו השאלה: מהי מטרת ההוצאה? 

ישנן מטרות רבות להוצאת ספר, כשבדרך כלל המחבר מונע מתרכיב שלהן:

  • רווח כספי
  • העלאת מודעות לנושא מסוים
  • קידום אג'נדות רעיוניות או פרקטיות
  • הנצחת דמות או אירוע
  • שיתוף חברתי במיזם אישי
  • ליווי לאירוע מוסדי או משפחתי
  • ועוד

הגדרת המטרה חשובה עד מאוד בכל תהליך התהוות הספר, ויש לבנות את הספר מלכתחילה על בסיס זה. על כל זה תוכלו לקרוא במאמר הוצאת ספר לאור – בשביל מה.

לכן אחת מהשאלות שכל מחבר ספר שפונה אלינו נתקל בה, היא "מהי מטרת ההוצאה". התשובה לשאלה זו תקבע את היחס וההתנהלות לחלקי ההוצאה השונים, ולרמת ההשקעה בכל אחד מהם.

לסיכום, האם להוציא ספרים זה רווחי? תלוי מאוד בתוכן הספר, ולא פחות – באופי ההפקה שלו. 

ספר מקורי, בעל ערך מוסף, שהופק בצורה מוקפדת ומקורית – עשוי להפוך לרב-מכר ובמקרה כזה להוציא ספר זה רווחי מאוד.

איך בוחרים שם לספר - טקסט רץ הוצאה לאור

איך בוחרים שם לספר?

איך בוחרים שם לספר? שם ארוך או קצר? שם מאפיין או מסקרן? איך אפשר להעיף מכירות רק בגלל שם לספר? סדרת טיפים קצרים שתסייע לכם לבחור שם בקלות!

קרא עוד »
כל סוגי הדפוס שיש הדפסת ספרים הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

כל סוגי הדפוס שיש + תמונות

קבלו את הרשימה המלאה והבלעדית של כל סוגי הדפוס הקיימים, העתיקים והחדשניים ביותר! כל הדפוסים, כל ההדפסות – הכל במאמר אחד קצר + הסברים ותמונות.

קרא עוד »
איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר? זה דומה להלחנת שירים? לציור אינטואיטיבי או לבנייה לפי תכנית אדריכלית? האם יש דרך מקצועית ונכונה יותר לחקוק מידע עלי ספר? מאמר שישנה את הספר שלכם…​

קרא עוד »
איך מגדירים ספר כרב מכר רב מכר – מה ההגדרה? מה הופך ספר לרב מכר? מהי כמות העותקים שצריך למכור בשביל להיחשב ספר רב מכר? איך יודעים אם הספר שלנו יהיה רב מכר? ואיך אפשר לכתוב ספר רב מכר?

מה הופך ספר לרב מכר?

איך מגדירים ספר כרב מכר רב מכר – מה ההגדרה? מה הופך ספר לרב מכר? מהי כמות העותקים שצריך למכור בשביל להיחשב ספר רב מכר? איך יודעים אם הספר שלנו יהיה רב מכר? ואיך אפשר לכתוב ספר רב מכר?

קרא עוד »
שיאי גינס בספרים - הספרים הכי מעניינים בעולם

שיאי גינס בספרים

בקטע פיקנטי, קבלו את שיאי גינס בספרים העולמיים: הספר הנמכר ביותר, הספר היקר ביותר, הגדול ביותר, העתיק ביותר, הקטן ביותר ועוד! בואו נגיע לשיא! זמן

קרא עוד »

אהבתם? תנו לייק!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

רוצים לדבר איתנו? (אנחנו נשמח מאוד!)

רוצים לקרוא עוד?

איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר? זה דומה להלחנת שירים? לציור אינטואיטיבי או לבנייה לפי תכנית אדריכלית? האם יש דרך מקצועית ונכונה יותר לחקוק מידע עלי ספר? מאמר שישנה את הספר שלכם…​

קרא עוד »
מאמר דעה טור דעה הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

מאמר דעה: הדרך לשכנע באמת…

הרבה אנשים יודעים לכתוב, אך רק מעטים כותבים ברמה גבוהה באמת. לא קל לכתוב מאמר דעה, אך זוהי הצורה החזקה והאפקטיבית ביותר להציג טיעון ולשכנע | טור לאינטליגנטים שבינינו…

קרא עוד »
איך בוחרים שם לספר - טקסט רץ הוצאה לאור

איך בוחרים שם לספר?

איך בוחרים שם לספר? שם ארוך או קצר? שם מאפיין או מסקרן? איך אפשר להעיף מכירות רק בגלל שם לספר? סדרת טיפים קצרים שתסייע לכם לבחור שם בקלות!

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד

!

7 טעויות נפוצות
בהוצאה לאור של ספר

קבלו למייל שלכם מדריך קצר שיחסוך לכם הרבה כסף ועגמת-נפש!

תודה!

אנו נשלח למייל שלך את המדריך בהקדם.
המשך גלישה מהנה :) 

דילוג לתוכן