הוצאה לאור     |     עימוד ספר     |     עיצוב ספרים     |     הדפסת ספר     |     טל: 039-111-444

- ככה מריצים היום טקסט -

שירותי עימוד ספרים

עימוד ספר זהו השלב כמעט הכי חשוב בהוצאה לאור של ספר. לפני שנסביר מהו עימוד ספרים ומדוע צריכים אותו, נספר לכם שצוות ההוצאה לאור שלנו כולל מעמדי ספרים מומחים ומנוסים מאוד, המשתמשים בתוכנות המתקדמות ביותר בתחום לכל סוגי הספרים, לרבות ספרים תורניים

מחפשים שירותי עימוד או מעמד לספר – נשמח מאוד שתספרו לנו על זה, ותוכלו ליהנות מייעוץ מקצועי ללא תשלום, ללא הגבלה וללא התחייבות! שנדבר?

מתעניינים בשירותי עימוד ספרים? צרו איתנו קשר בקליק!

למה צריך שירותי עימוד ספרים?

אחד הפרמטרים המשפיע ביותר על נוחות הקריאה בספרים מעבר לעריכת התוכן עצמו זה כמובן – עימוד ספרים. לכן נדיר מאוד שתראו בכל ענפי הספרות הכללית וכל שכן בענפי הספרות התורנית, ספר שיוצא לאור ללא עימוד מקצועי.

ספר שמעומד בצורה לא מקצועית עלול לגרום לקורא לערער על אמינות המידע המובא בו, ולהתייחס לכתוב בביטול. זאת גם אם הקורא עצמו אינו מקצוען, ואינו מבין בעיצוב כלל!

כל אחד יכול לראות את ההבדל בין ספר מושקע ונוח לקריאה, לבין ספר שחרף הכתיבה הרהוטה – נראה שהופק בצורה חובבנית עד ילדותית.

מי מבצע שירותי עימוד לספרים?

חשוב מאוד לדעת ששירותי עימוד ספרים זו מלאכה שאינה דומה כלל לעבודות עיצוב וגרפיקה שונות. בניגוד למה שחושבים אנשים רבים, ואולי גם גרפיקאים רבים, לעמד ספרים זהו מקצוע בפני עצמו. 

גם מעצב אלוף ב'פוטושופ' וב'אילוסטרייטור' או בכל תוכנה לעיצוב ספר, כלל לא בהכרח שידע לבצע עימוד ספר נכון. אף שאת תכנות העימוד יתכן שהוא מכיר, ויוכל להפיק מהן תוצאה בינונית.

לצורך ביצוע מקצועי של עבודת עימוד, נדרשים שני גופי ידע:

 • ידע מקצועי מקיף בתחום הטיפוגרפיה ומבנה האות, והכרת הפונטים והתאמתם, התמחות בקריאוּת, הכרת הכללים האוניברסליים בעימוד וסדר, הכרת המאפיינים והספציפיים לז'אנר הספר, הבנה נכונה של היררכיית הטקסט והכותרות ועוד. 
 • ידע טכני והיכרות מקיפה עם תוכנות הסדר השונות, המאפשרות בנייה נכונה של הטקסט.

אנו נוהגים לומר שגרפיקאי שמעמד ספר, דומה לאדם שמסייד את קירות ביתו עם מטאטא. 

שניהם אפשריים. שניהם לא מומלצים.

זו הסיבה שבהוצאה שלנו המלאכה מבוצעת במחלקה נפרדת לחלוטין מצוות העיצוב והגרפיקה, וכל אחד מאנשי המקצוע מומחה בתחומו שלו.

לפני עימוד ספר - 5 טיפים - טקסט רץ הוצאה לאור
לפני עימוד ספר - 5 טיפים - טקסט רץ הוצאה לאור

מה עושים בעבודת עימוד ספרים?

עימוד ספרים בהגדרתו המילונית הוא סידור נכון של הטקסט על הדף, מבחינה ויזואלית וטיפוגרפית. אך מתברר כי המלאכה מורכבת יותר ממה שזה נשמע.

אז מה בעצם עושים המעמדים? קבלו את הרשימה המלאה שלא בכל מקום יחשפו בפניכם;

 1. בחירת פונטים מקצועיים ומותאמים עבור טקסט רץ, כותרות והערות.
 2. הגדרת כותרת גג, עיצוב, גודל, מספור העמודים וכותרות נשלפות מתוכן הספר עצמו.
 3. גודל הפונט המדויק ברמות הכותרת השונות, בהערות ובטקסט רץ.
 4. גודל המרווחים בין האותיות, השורות, המקטעים והכותרות.
 5. צורת הפריסה על הדף (רוחב, אורך, טורים, מרכוז, יישור שולי טקסט).
 6. ניצול נכון של גודל הדף, והגדרת רוחב שוליים בצדדים, בראש ובתחתית העמוד.
 7. הזחה נכונה בתחילת המקטעים, או בהדגשה וחלון (בספרים תורניים).
 8. בחירת והטמעת אייקונים ואורנמנטים לטקסט במידה ויש צורך או תועלת.
 9. הטמעת אלמנטים נלווים (טבלאות/תמונות/איורים) במקומם וסידור הטקסט בהתאמה.
 10. חלוקת הטקסט לעמודי הספר, ופריסה מותאמת על פני העמודים.
 11. טיפול ב'אלמנות' ו'יתומים' (שורות או מילים בודדות שגלשו לעמוד הבא לבדן).
 12. יישור הטקסט בתחתית העמוד, בקו אחיד ומדויק לאורך כל עמודי הספר.
 13. התאמת הפניות, הערות שוליים, הערות צד וסיום (במיוחד בשתי הסמכות או יותר).
 14. חישוב מספר העמודים בהתאמה לגיליונות הדפוס (בכדי לחסוך נייר ולהימנע מיתרות).

בנוסף, צוות העימוד ידאג לחלקי הספר הנוספים כגון השערים, עמוד הקרדיטים, החוצצים, תוכן העניינים, מפתחות, ביבליוגרפיה ועוד, כשהכול בעיצוב ובפורמט תואם לסוגה של הספר או הקונטרס שלכם.

כמובן שאין זו מלאכה שמתמקצעים בה ביום אחד, וגם למנוסים היא אורכת זמן רב.

עימוד ספרים: כך עובד מעמד ספרים מקצועי | טקסט רץ הוצאה לאור
עימוד ספרים: כך עובד מעמד ספרים מקצועי | טקסט רץ הוצאה לאור

באיזה תוכנות מעמדים ספרים?

מעמד מקצועי יעבוד, על פי רוב, עם התוכנות של חברת אדובי העולמית, והן:

 • אינדזיין – בעיקר בספרים ומגזינים המבוססים על טקסט ומלל בגדלים שונים וצורת מגוונות.
 • אילוסטרייטור – בעיקר ליצירת צורת גרפיות שונות, ולעיצוב עמודים ספציפיים.
 • פוטושופ – ליצירות גרפיות מורכבות שישולבו בספר, שיפור תמונות, עיצובי כריכות צבע ועוד.

ישנן עוד תכנות מיושנות בשוק שמאפשרות לעמד בהן, אך רובן ככולן מיושנות ולא רלוונטיות כיום. 

תכנות ענקית התכנה 'אדובי', ובייחוד תכנת אינדיזיין, הן מקצועיות ואמינות, עולות בהתאם וחסרונן המרכזי (שזה גם יתרונן) הוא שהן מורכבות מאוד ודורשות למידה והכרה מעמיקה של התכנה בבית ספר מוסמך ללימודי גרפיקה ועימוד ספרים.

כמובן כל אלו נוגעים בחלקי העיצוב והעימוד של הספר. מי שמחפש תוכנה לעריכת ספר ותוכנו מבחינה טקסטואלית – עליו לעבור לדף עריכת טקסט

תוכנת 'תג'

תוכנה נוספת לעימוד ספרים מקצועי, היא פרי פיתוח ישראלי ונקראת 'תג'. 

זוהי תוכנה שמיועדת לטקסטים בעברית, ומתאימה במיוחד לספרים בענף התורני. לתוכנה זו יש פונקציות נוחות מאוד שאין גם בתוכנות העולמיות, וזהו סוד ההצלחה שלה (רב-טקסט, תמיכה מלאה בניקוד, טעמי המקרא ועוד). 

כמובן שגם תוכנה זו דורשת הכרה מעמיקה שלה כדי להפיק ממנה תוצאה מקצועית, או תוצאה בכלל, בהיותה שונה לחלוטין בממשק שלה מכל תוכנה גרפית אחרת (התכנה מתבססת על קידוד וכתיבת קוד הרבה יותר מאשר על עיצוב בפועל).

אנו בטקסט רץ משתמשים כמובן בכל התכנות הללו בגרסאות המעודכנות והמתקדמות ביותר, כשבכל אחת מהן ישנו מומחה ייעודי לתוכנה שידאג להפיק ממנה את התוצאה המיטבית.

רוצים הצעה להוצאת הספר שלכם? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

 

אי אפשר לבצע עימוד ספרים בוורד?

טכנית אפשר. אפשר גם לכתוב את הספר בכתב יד ולהדפיס… אבל לא אם אתם רוצים שהספר שלכם ישדר רצינות ומקצועיות. 

'וורד' זו תוכנה מצוינת לכתיבה ולעיצוב מסמך בודד, וזו מטרתה, אך מאוד לא אמינה לעיצוב ספר של ממש.

עימוד ספר בוורד כרוך בכמה חסרונות משמעותיים, שמי שמכיר את התוכנה מודע אליהם היטב:

 1. בוורד אין גמישות לטקסט, ופעמים רבות נוצרים רווחים גדולים מכיוונים בלתי צפויים, בתחתית העמוד או בצדדים.
 2. בוורד, 'אנטר' אחד לא במקום – וכל הטקסט משתבש, קל וחומר אם עובדים עם תמונות, טבלאות, שני טורים או יותר, הערות שוליים, כותרות גג, עמודי צד ועוד.
 3. תוכנת וורד לא נועדה לעיצוב, ורוב האפקטים והאלמנטים החדשניים שנהוג להוסיף לספרים – אינם אפשריים בוורד. כמו כן, יש פונקציות עימוד ועיצוב רבות שלא ניתן בשום אופן ליישם בוורד.
 4. כיון שתוכנת וורד לא נועדה לעיצוב – קשה לצפות את 'התנהגות' הקובץ בדפוס. להכנת הלוחות בדפוס אופסט מגיעים עם קובץ סגור ובלתי משתנה, הנקרא קובץ "פי. די. אף". קובץ PDF שנוצר בוורד אינו אמין, ופעמים רבות בדפוס נוצרים מרווחים מוזרים, שוליים לא אחידים, שיבושי גופנים, היעלמות שורות וקטעים ועוד. מדפיסים מקצועיים מזהים בקלות קובץ פי. די. אף. שנוצר בתוכנות word, PowerPoint, Publisher ושאר בני הדודים ממשפחת אופיס של מייקרוסופט.
 5. בנוסף, מקצוען לא עובד עם וורד, ומי שעובד בוורד – משמע שאינו מקצוען (גם אם בידו תוספים שונים המשפרים במעט את יכולות התוכנה). וכפי שהוסבר – מעבר ליכולת הטכנית לסדר את הטקסט, ישנה גם חשיבות רבה לכללי הטיפוגרפיה השונים, שרק איש המקצוע מודע אליהם ולחשיבותם.
עדיין, במאמר על עימוד ספרי קודש ניתן למצוא מידע על תוכנה לעימוד ועיצוב ספרים חינם, שעשויה להתאים למי שמחפש לבצע עבודה עצמאית חובבנית, ולא לשלם על עבודה מקצועית. .

מה זה גופנים?

עולם הגופנים (או ה'פונטים') הוא חלק מעולם העימוד, אך הוא למעשה עולם בפני עצמו. ניתן ומומלץ מאוד לקרוא עליו במאמר "גופנים לספר" בבלוג שלנו.

אחרי שקראתם, תדעו למה כל כך טוב לכם שאצלנו תוכלו ליהנות משימוש חופשי בכל גופני חברת 'פונטביט' ובגופנים נבחרים מחברות אחרות – ללא הגבלה וללא תוספת תשלום!

זה מה שנקרא אצלנו – להריץ טקסט.

כמה עולה עימוד ספר?

עבודת עימוד קונטרס, ובוודאי ספר, היא עבודה קשה ומייגעת, ובשנים האחרונות השוק הוצף במעמדים מתחילים בכמות לא פרופורציונלית, מה שגרם לירידת מחירים עד לרמה שכמעט ולא שווה לעסוק בתחום.

מחירי העימוד בשוק אחידים פחות או יותר, ככל שמדובר במעמדים מקצועיים ומנוסים. אם מישהו הבטיח לכם מחירים זולים מדי – בדקו היטב האם מדובר בעבודה מקצועית ואמינה, או בעבודה שתגרום לכם להתחרט על שצרכתם אותה. בדקו גם מה כלול במחיר העסקה והאם אין תוספות בלתי צפויות.

מי שספרו חשוב לו והוא מוכן להשקיע את המאמצים והעבודה הרבה בהוצאת הספר, כמו גם את העלויות הכרוכות בהדפסה והמסתעף שסדר גודלן הסטנדרטי עומד על חמש ספרות, מוכן בדרך כלל להשקיע עוד מעט בכדי לקבל עימוד מקצועי ואמין, אשר משנה עד מאוד את מראהו של הספר.

על מחירים כלליים להוצאת ספר, תוכלו לקרוא במאמר בבלוג שלנו, שכותרתו "כמה עולה להוציא ספר".

בכל מקרה, תוכל להתייעץ עם צוות המומחים שלנו על העימוד הרצוי אם בכלל, ללא התחייבות וללא תשלום!

חדש! צרפו ושלחו את הקובץ שלכם ישירות מהאתר!

רוצים מחיר מדויק בשבילכם לעימוד ספר? שלחו לנו כעת באמצעות הטופס הבא את הטקסט שלכם (או דוגמא ממנו), מלאו את הפרטים, וקבלו הצעת מחיר ישירות למייל!

לסיכום, אלו הדברים שצריך לדעת:

עימוד הוא חלק חשוב מאוד בהוצאת ספר, והוא מקיף את נושא סידור הטקסטים בצורה מאורגנת על פני עמוד הספר או הגיליון. הוא אינו קשור לעיצובים נוספים אשר יכולים להיות משולבים בו או בסביבתו. 

מעמד ומעצב אלו שני מקצועות שונים! מהסיבות שמפורטות כאן בעמוד – חשוב למצוא מישהו שמנוסה ומקצועי בעימוד דווקא, ויש לו את התוכנות, הידע והכלים לבצע את המלאכה בצורה טובה ומקצועית…

צפו: טקסטיפ למחברי ספרים - עימוד ספרים (פרק 1)

סדרת טקסטיפ מבית טקסט רץ: הדרכה מפורטת למחברי ספרים כעת גם בוידאו! לחצו לצפייה בפלייליסט המלא על עימוד ספרים וכל מה שמעבר!

5 טיפים לפני עימוד ספר!

אם הגעתם עד לכאן, רצינו לפנק אתכם ב-5 טיפים ששווים זהב, יחסכו לכם זמן וכסף, ויסייעו לכם להגיע לתוצאה טובה יותר ולעימוד מקצועי יותר, בפחות מאמץ!

כמובן, אינכם חייבים לבצע בעצמכם את הפעולות הללו, ואם אינכם מצליחים או שאין לכם זמן לכך – המומחים שלנו יבצעו את העבודה בשבילכם.

רגע לפני שאתם מתחילים – חובה לעשות גיבוי לחומר! לעולם אל תבצעו שינוי משמעותי בקובץ מקור, אם אין לכם גיבוי ומוטב יהא במחשב או כונן אחר.

מה יקרה אם תעשו טעות בלתי הפיכה חלילה?…

בהצלחה!

שלב 1 לפני עימוד – איחוד החומר

אם הספר שלכם מחולק לפרקים שכתבתם בקבצים נפרדים – אספו את כל החומר שיש לכם לקובץ וורד אחד (למעט תכנים נלווים כמו טקסט לכריכה ולשער, קרדיטים, המלצות, מפתח עניינים, מילון מונחים וכדו' שיישלחו בקובץ נפרד).

לא יודעים איך עושים את זה? הכי פשוט בעולם!

 1. פתחו קובץ חדש בשם 'הספר השלם 01', לפתוח את פרק 1 ולעמוד על הטקסט, ללחוץ יחד על כפתורי המקלדת ctrl + A. לחיצה זו תבחר בבת אחת את כל תוכן המסמך שעמדתם עליו.
 2. לאחר מכן, לחצו יחד עם ctrl + C מה שיגרום להעתקה של החומר (קיצור דרך נוח לפעולה 'העתק'. קיצורים נוספים ראו כאן).
 3. עברו למסמך החדש, לחצו על הדף הלבן כך שסמן ההקלדה יהבהב, ואז לחצו ctrl + v והטקסט שהועתק יודבק בשלמותו ('הדבק').
 4. כך תעברו מסמך אחר מסמך והעתיקו הכול לפי הסדר, למסמך החדש שפתחתם.
 5. טיפ קטן על הדרך; פעולה זו עובדת בכל מקום במחשב, לרבות תיקיות, תוכנות, טקסטים באינטרנט ועוד. רוצים להעביר? השילוב ctrl + X מבצע את פעולת 'גזור'.

שלב 2 לפני עימוד – ניקוי הקובץ

בשלב זה יש לנקות את הקובץ מכל האלמנטים שהטמעתם, ולהגיש טקסט נקי בלבד. את כל התוספים לטקסט אם יש – עליכם להגיש בנפרד.

מה למשל? תמונות, איורים, הדמיות, שרטוטים, גרפים, משוואות, רקע ועוד. כל אלו יוגשו בנפרד לעימוד, ויוטמעו בתוכנות המקצועיות.

בנוסף, עליכם למחוק כותרות גג, לבטל פריסות טורים שונות ולהפוך את הקובץ לטקסט נקי בלבד.

אם יש לכם טקסט שנמצא בתוך תיבות טקסט – התייעצו עם המומחים שלנו כיצד להעביר אותו למקומו הנכון.

כדאי, אבל לא חובה, שהעמוד בוורד יהיה על ברירת מחדל. אם שיניתם את הגודל – שנו חזרה לגודל A4, אם לא שיניתם הוא כבר על הגדרה זו.

שלב 3 לפני עימוד – שינויי גופנים

זהו שלב חשוב מאוד, שיסייע לקודד את החומר במהירות.

ברוב הספרים ישנם כמה סוגי טקסט. יש כותרות, כותרות משנה, טקסט רץ, טקסט של ציטוטים, הערות, סיכום, הוספות וכדו'.

רוצים הצעה להוצאת הספר שלכם? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

כדי שצוות העימוד ידע מה משמעותו של כל טקסט, דאגו שכל סוג של טקסט יהיה בגופן שונה. לא משנה כלל באיזה גופן, כי בחירת הגופנים לספר תבוצע על ידי המעמד/ת, אך חשוב שכל טקסט יהיה שונה מרעהו, וכך יהיה קל להבחין מה כותרת ראשית, מה כותרת משנה, מה ציטוט וכו'.

בהדגשה רגילה בתוך טקסט, אין צורך לשנות גופן, אך אם יש לכם ציטוט נניח, החליפו את הגופן שלו לגופן אחר. בחירת הגופנים מבוצעת בוורד פה;

לפני עימוד ספר - שינוי גופנים - הוצאה לאור טקסט רץ

חשוב להבין כי לעיצובים שמבוצעים בוורד, אין כל משמעות בעבודת העימוד, ולבחירת הגופנים בספר בפועל.

הפרטים היחידים שנקלטים אוטומטית בתוכנות העימוד (אינדיזיין, תג, משבצת) הם: הדגשת טקסט ומעבר שורה (אנטר).

שלב 4 לפני עימוד – הגהה ממוחשבת

אספתם הכל לקובץ אחד? כעת עברו על כל החומר עם כלי ההגהה של וורד. בגרסאות החדשות של וורד הוא נמצא בלשונית סקירה, בצד ימין:

לפני עימוד ספר - הגהה - הוצאה לאור טקסט רץ

כלי זה יסייע לכם לאתר שגיאות כתיב ומקלדת, ולמרות שהוא אינו תחליף להגהה אנושית – הוא כלי יעיל מאוד בהגהה של טקסט.

חשוב להיות ערים להמלצות הוורד, שבדרך כלל תואמות את הנחיות האקדמיה ללשון, אף שחלק מההנחיות החדשות של האקדמיה – לא מיושמות עדיין בכלי ההגהה.

אגב, במאמר הזה תוכלו לקרוא על כמה דברים מפתיעים, שלא ידעתם על השפה העברית. 

שלב 5 לפני עימוד – חיפוש טעויות

כלי נוסף בוורד שמאפשר שימוש לכל אדם גם ללא ידע מקצועי כלל, הוא כלי החיפוש. פתחו את כלי החיפוש, הוא נמצא בלשונית בית, בצד שמאל;

כעת חפשו את רשימת הטעויות הנפוצות כדלהלן;

 1. רווח לפני נקודה
 2. רווח לפני פסיק
 3. רווח כפול
 4. נקודה ופסיק ביחד
 5. נקודה לפני סוגר או אחרי (בהתאמה לאופן האחיד שנקטתם בספר)
 6. גרש כפול במקום מירכאות
 7. האותיות מנצפכ ואחריהן רווח (משמע שבטעות אין אות סופית)
 8. האותיות םןץףך ולפניהן רווח.
 9. תווים שלא אמורים להופיע בטקסט, כגון: +_*&^%$#@~={} – כל תו בנפרד
 10. אם אין לכם טקסט באנגלית בספר – חפשו את כל ה-ABC וודאו שלא השתרבבה לה איזו אות בטעות.
 11. אם אין לכם ספרות בספר – חפשו את כל הספרות, מ-0 עד 9, וודאו שלא נלחץ בטעות.

זה אמנם לוקח שעה עבודה ואולי יותר, אך בשעה זו אתם עלולים ליירט עוד כמה טעויות מן הספר שלכם, ובהחלט כדאי! 

חשבו על טעויות דומות נוספות שעלולות היו להשתרבב בטקסט.

הגשת החומר לעימוד מקצועי

אחר שבצעתם את כל השינויים, עליכם לשלוח את הקובץ למחלקת העימוד של ההוצאה לאור, בקובץ וורד ולא בקובץ PDF או אחר.

המעמד המקצועי 'יקודד' את הקובץ, דהיינו – יטמיע קודים ממוחשבים לפני כל סוג של טקסט, עוד בשלב הוורד – לפני ההעברה של הטקסט בתכנת עימוד מקצועית.

רוצים הצעה לעימוד מקצועי? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

ישנם לקוחות שמנסים לחסוך זמן ולבצע זאת בעצמם, אך המלצתנו החמה שלא לעשות כן כי אם לא עשיתם בדיוק את הדבר הנכון – זמן העבודה יוכפל וישולש.

כאשר תגישו את הקובץ תוך היצמדות להנחיות הנ"ל, הקידוד של הקובץ שלכם ייקח למעמד מקצועי כמה דקות בודדות, בין אם החומר הוא רגיל  ובין אם החומר הוא תורני ודורש עימוד תורני

בכל מקרה, אצלנו בטקסט רץ – צוות העימוד דואג לבחון לפני תחילת העבודה, שכל השלבים המקדימים הנ"ל בוצעו כראוי, ובמידת הצורך שב ומתקן את הנדרש.

אם הסתבכתם או שאינכם בטוחים – תוכלו תמיד ליצור קשר איתנו, להתייעץ ולהיעזר באנשי המקצוע ללא תוספת תשלום.

בהצלחה!

אהבתם? תנו לייק!

רוצים לברר פרטים נוספים? דברו איתנו!

עומדים לקראת הוצאת ספר? כדאי לכם לקרוא את המאמרים האלה:

שיאי גינס בספרים - הספרים הכי מעניינים בעולם

שיאי גינס בספרים

שיאי גינס בספרים: מהו הספר הנמכר ביותר? הספר היקר ביותר? הספר הגדול ביותר? הספר העתיק ביותר? הספר הקטן ביותר ועוד… הצצה מפעימה על שיאי עולם הספר.

קרא עוד »
0
  0
  עגלת הקניות שלך
  עגלת הקניות שלך ריקהחזרה לחנות המוצרים

  !

  7 טעויות נפוצות
  בהוצאה לאור של ספר

  קבלו מדריך שיחסוך לכם הרבה כסף ועגמת-נפש!

  תודה!

  אנו נשלח למייל שלך את המדריך בהקדם.
  המשך גלישה מהנה :) 

  דילוג לתוכן