כמה סוגי נייר יש? איזה נייר מתאים לספר? איזה נייר מתאים לכריכת הספר? האם יש הבדל במחירי הנייר? קבלו את כל סוגי הנייר המצויים בשוק, עם הסבר קל וקצר על כל אחד!

זמן קריאה: 4 דקות

נייר לספר - כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאה לאור

הגעת לשלב בחירת נייר לספר. 

איזה נייר מתאים לספר שלך? מה ההבדלים בין סוגי הנייר ולמה משמש כל אחד מהם?

איך בוחרים נייר לספר?​

ראשית חשוב להבין שלנייר הספר יש משמעות רבה בתחושת הקורא ובאווירה.

רוב הספרים יודפסו בנייר נטול עץ לבן (ראה להלן) בעובי 80 או 90 גרם, אך ישנם גם כאלו שמודפסים על נייר קרם בגוונים עזים יותר או פחות, וכן אחוזים משמעותיים של ספרים המודפסים על נייר כרומו. מהם ספרי הדרכה, בישול ועוד. 

לפי מה מחליטים על מה להדפיס? 

ספר שנועד לקריאה רציפה ונוחה של טקסט, טוב להדפיסו על נייר נטול עץ לבן. גם אם יש בו אלמנטים צבעוניים שנועדו להעשיר אותו – עדיין נוח להדפיסו על נטול עץ.

ברם, ספר שיש בו עיצוב משמעותי, וכל שכן אם יש בו תמונות – עדיך להדפיסו על נייר כרומו שיהפוך את התמונות לחדות הרבה יותר.

למה נייר כן/לא נקרע ישר?

מכירים את הקטע המעצבן שבו אתם מנסים לקרוע בעדינות מודעה מתוך עיתון, צד אחד של המודעה נחתך ישר בדיוק לפי ידיכם המיומנות אך הצד השני כבמעשה שטן – מתעקש לסטות לצדדים ולהפיק תוצאה מכוערת?

הגיע הזמן להבין; למה זה קורה?

הסיבה היא משום שבתהליך ייצור הנייר מעבדים את הסיביות יחד עם העמילנים והדבקים השונים המרכיבים את הנייר ויוצרים מהם עיסה, ובתהליך השיטוח דואגים שכל הסיביות יהיו מכוונות לצד אחד. אחרת – הנייר לא יהיה יפה ואחיד. 

לכן, כשאתם קורעים לכיוון הסיביות – הנייר נחתך ישר ובקלות. אך כשקורעים לרוחבן – הן ממש נעלבות, ומתעקשות שהנייר ייקרע לאורכן ולא יחצה אותן…

זה למה. 

כשמדפיסים ספר, חובה להתייחס לכיוון הנייר כדי לחשב נכון את הקיפולים. אחרת הספר ייקרע בקלות רבה.

שנתחייב לכם שכל בית דפוס באמת מתחשב בזה? ממ.. בואו נעבור נושא.

אורות הוצאה לאור נייר לספר כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאת ספרים

מה עוד כדאי לדעת על נייר לספר?

האמת שמעבר להכרת סוגי הנייר יש עוד מידע רב, שחלקו גם חשוב בהפקת ספרים והוצאה לאור. 

יש עוביים שונים שצריך להכיר ולדעת כיצד כל אחד מהם מתקבל בהפקה של ספר, מה המשמעות של עובי הנייר בקיפולי הספר, בכריכה רכה ובכריכה קשה, שקיפות הנייר, החומרים מהם הוא מורכב, הגדלים בהם הוא מופק ותהליכי העיבוד השונים שהוא עובר. 

לספרי קודש מקובל להקפיד שלא להשתמש בנייר שמוחזר מנייר אחר (לא מדובר ב'נייר ממוחזר'), מחשש שמא השתמשו בנייר של ספרי קודש אחרים, שמצד ההלכה חייבים בגניזה. 

כמו כן, יש שומרי מצוות שמקפידים שלא להשתמש בנייר שיוצר בשבת (כמו למשל נייר ממפעלי נייר חדרה). לכן תוכלו לראות בגב הספר את הכיתוב "ללא חשש גניזה וחילול שבת". 

אז איך דואגים שישתמשו בנייר טוב ומתאים עבורכם, ויבצעו את העבודה כראוי? פשוט יושבים ללמוד לעומק את כל הנושא, או שמתייעצים עם איש מקצוע מנוסה. 

לא נלאה אתכם במידע כבד מדי, אך בשלב הזה נסתפק במידע קל ובסיסי על כל סוגי הנייר המצויים כיום, מידע שיעזור לכם לבחור ולהתאים נייר לספר שלכם. 

בכדי להקל על ההתמצאות, הרשימה מסודרת ב'אקורדיון' שנפתח בלחיצה. לחצו על הנייר הרצוי והמידע ייחשף. 

תהנו  : ) 

תיאור: הנייר הנפוץ ביותר בתור נייר לספר הינו נייר נטול עץ. נייר זה מורכב מכ-5% עץ, והשאר זו תערובת של עמילנים וחומרים מקשרים. נייר נטול עץ מגיע בדרגות שונות של עובי; מ-60 גרם ומעלה, מ-300 גרם ומעלה הנייר מכונה 'בריסטול'. נייר נטול עץ מיוצר בעיקר בצבע לבן, אך גם בגוני קרם ובעשרות גוונים נוספים.

שימוש: שימושו הנפוץ הוא כנייר להדפסת ספרים, חוברות, מחברות, מסמכים, הדפסה ביתית, מודעות לוח ומה לא. נוח לכתיבה גם בעט ידני.

תיאור: נייר כרומו הוא נייר שבתהליך ייצורו עובר פחות זיקוקים מנייר נטול עץ, אך מתווספת לו שכבת ציפוי ההופכת אותו לחלק ומבריק. כרומו מיוצר בעובי 80 גרם ומעלה, בצבע לבן בלבד. סוג הכרומו המצוי הוא כרומו מבריק, אך יש גם כרומו מט שעבה מעט יותר.

שימוש: מתאים כנייר לספר עם תמונות ועיצובי צבע, אך גם לשחור לבן. סופג לחות פחות מנייר נטול עץ, ולכן יכול לשמש כנייר לספרי ילדים, ואפילו נייר לספר קודש שימושי, כגון סידורים וחומשים. נייר כרומו משמש גם להדפסות צבע כלליות, כגון מודעות ומוצרי פרסום שונים, תמונות ועוד. אינו נוח לכתיבה ידנית.

תיאור: נייר דקיק וזול המיוצר בעובי של 40 עד 60 גרם, המכיל אחוז גבוה של עץ. נייר עיתון מגיע בגרסה רגילה, ובה הוא מעט אפרפר, ובגרסה מולבנת.

שימוש: נייר זה אינו מתאים לשימוש כנייר לספר, ושימושו העיקרי הוא להדפסת עיתונים – ומכאן שמו. לנייר עיתון שימושים נוספים גם באומנות וביצירה, אריזה ועטיפת מוצרים, וניתן למצוא אותו גם על מגשי אוכל במסעדות.

תיאור: נייר הדומה בתהליך ייצורו לנייר נטול עץ, אך עובר תהליכי עיבוד נוספים המאפשרים דחיסה מסיבית יותר של הנייר מבלי לוותר על משקלו ואטימותו.

שימוש: לשימוש כנייר לספר עב-כרס, כגון ספר התנ"ך (ומכאן שמו). מחירו יקר מאוד ובדרך כלל זול יותר לפצל את הספר לשני כרכים, אך כאשר חשוב למחבר להוציא דווקא כרך אחד הוא יכול להשתמש בנייר ביבל. 

תיאור: מכירים את מכליות מחזור הנייר? מכל הניירות הנזרקים פנימה מייצרים מספר מוצרים, וביניהם נייר הנקרא – איך לא – נייר ממוחזר. תהליך ייצורו כולל גריסה וטחינה של החומר, לישתו עם חומרים כימיים ומלבינים, דיקוק וייבוש. על פי רוב בנייר זה ניתן להבחין בטקסטורה לא אחידה שתספר על כך שהוא מוחזר. ניתן לייצר נייר ממוחזר באינספור דרכים, ואף בעבודה ידנית.

שימוש: נייר ממוחזר אינו משמש בתור נייר לספר בדרך כלל, למעט ספרי שירה אמנותיים. נייר ממוחזר משמש בעיקר לעיצוב ואמנות.

תיאור: נייר המצופה מצדו האחד בפחם או בדיו יבש.

שימוש: כשמניחים אותו בין שני דפים, כתיבה על הדף העליון תועתק אל התחתון על ידי הפחם או הדיו. בעבר היה נפוץ אך כיום הוחלף על ידי מקבילו – הנייר הכימי. כיום ניתן לפגוש אותו במעטפות מסווגות, ובפנקסי הדוחות של המשטרה, אך מומלץ להימנע משימוש בו בהקשר זה..

תיאור: נייר המכיל חומר כימי שצבעו משתנה בלחיצה. רישום במעט לחץ או חום על הנייר יהפוך את מקום הלחיצה לשחור.

שימוש: פנקסי קבלות ידניים, דפי הזמנה בחנויות, שוברים שונים, וכל מוצר שיש צורך בתעתיק מדויק של המקור. נייר זה מיוצר גם בסלילים ומשמש לקופות רושמות, כספומטים ועוד, שחוסכים את הצורך בתחזוק מיכל דיו על ידי מדפסת חום שאינה נגמרת. טרם נצפה שימוש בנייר כימי כנייר לספר.

תיאור: בריסטול הוא למעשה נייר נטול עץ עבה המיוצר מתאית טהורה, בעובי 250 עד 400 גרם. ברם, בריסטול אמריקאי יש ציפוי חד או דו-צדדי, בעל מרקם הדומה לכרומו מבריק. מרקם זה מאפשר הדפסה איכותית על הבריסטול.

שימוש: אריזות לשלל מוצרים, בתחומי הקוסמטיקה, המזון, הצעצועים, סניטריה ועוד. כנייר לספר הוא משמש בדרך כלל לצורך אריזת סטים. 

תיאור: נייר זול מאוד ודק מאוד, המיוצר בתהליך דומה לכל נייר אך ללא זיקוקים ועיבודים ומעיסה דלילה המספקת נייר דקיק עד מאוד. תהליכי הייצור השונים ינפיקו עוביים, גוונים וטקסטורות שונות.

בתחום הפקת הספרים לנייר הטישו יש שימוש חשוב ביותר; אתו מנגבים הדפסים את ידיהם מהדיו.

הכותרת קצת מטעה, אך כמובן שסת"ם (ספרי תורה, תפילין, מזוזות, מגילות) לא כותבים על נייר אלא על קלף. אחרת הם אינם נחשבים לכשרים.

קלף הוא למעשה עור בהמה גסה (בקר) או דקה (צאן) שמעובד בתהליכים ארוך מאוד עד שמתאפשר לכתוב עליו בדיו באופן שיחזיק מעמד לאורך שנים. 

סקירה מרתקת על כך ניתן לראות באתר הנפלא של ספרי תורה ירושלים.

מאמר דעה טור דעה הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

מאמר דעה: הדרך לשכנע באמת…

הרבה אנשים יודעים לכתוב, אך רק מעטים כותבים ברמה גבוהה באמת. לא קל לכתוב מאמר דעה, אך זוהי הצורה החזקה והאפקטיבית ביותר להציג טיעון ולשכנע | טור לאינטליגנטים שבינינו…

קרא עוד »
באיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מיילאיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מייל

פרסום ספרים חינם דרך ספאם

גם אתם מקבלים מדי פעם הודעות ספאם ופרסום למייל שלכם? מה הבעיה? מכינים הודעה, מכניסים נמענים וברגע אחד – קלאק! פרסמתם חינם למאות אנשים! חשבתם על זה? יופי. כדאי שתחשבו שוב…

קרא עוד »
מה זה גלופות - טקסט רץ הוצאה לאור

מה זה גלופות?

מה זה גלופות? כל המידע על הטבעת ספרים וכריכות סקאי בגלופות מגנזיום, בתהליך הפקת ספרי קודש וחול.

קרא עוד »
נייר לספר - כל סוגי הנייר טקסט רץ הוצאה לאור

נייר לספר – כל סוגי הנייר שיש

כמה סוגי נייר יש? איזה נייר מתאים לספר? איזה נייר מתאים לכריכת הספר? האם יש הבדל במחירי הנייר? קבלו את כל סוגי הנייר המצויים בשוק, עם הסבר קל וקצר על כל אחד!

קרא עוד »

אהבתם? תנו לייק!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

רוצים לדבר איתנו? (אנחנו נשמח מאוד!)

רוצים לקרוא עוד?

איך בוחרים שם לספר - טקסט רץ הוצאה לאור

איך בוחרים שם לספר?

איך בוחרים שם לספר? שם ארוך או קצר? שם מאפיין או מסקרן? איך אפשר להעיף מכירות רק בגלל שם לספר? סדרת טיפים קצרים שתסייע לכם לבחור שם בקלות!

קרא עוד »
לפני עימוד ספר - 5 טיפים - טקסט רץ הוצאה לאור

5 טיפים לפני עימוד ספר

עומדים לפני עימוד ספר? הנה לכם חמישה כללי זהב, שיחסכו לכם זמן וכסף, ויסייעו לכם להגיע לתוצאה טובה יותר ולעימוד מקצועי יותר, בפחות מאמץ!

קרא עוד »
כנסי רבנות משפחה וקהילה

רבנות, משפחה וקהילה

המיתוג של סדרת כינוסי רבנות משפחה וקהילה ימי עיון במלון לביא בתום שלושה ימים מרתוניים של עשרות דיונים והרצאות מקצועיות ותורניות, הסתיים בהצלחה רבה כנס

קרא עוד »
מאמר דעה טור דעה הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

מאמר דעה: הדרך לשכנע באמת…

הרבה אנשים יודעים לכתוב, אך רק מעטים כותבים ברמה גבוהה באמת. לא קל לכתוב מאמר דעה, אך זוהי הצורה החזקה והאפקטיבית ביותר להציג טיעון ולשכנע | טור לאינטליגנטים שבינינו…

קרא עוד »
באיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מיילאיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מייל

פרסום ספרים חינם דרך ספאם

גם אתם מקבלים מדי פעם הודעות ספאם ופרסום למייל שלכם? מה הבעיה? מכינים הודעה, מכניסים נמענים וברגע אחד – קלאק! פרסמתם חינם למאות אנשים! חשבתם על זה? יופי. כדאי שתחשבו שוב…

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד

!

7 טעויות נפוצות
בהוצאה לאור של ספר

קבלו למייל שלכם מאמר שיחסוך לכם הרבה כסף ועגמת-נפש!

עגלת הקניות ריקה כרגע.

חזור לחנות

תודה!

אנו נשלח למייל שלך את המדריך בהקדם.
המשך גלישה מהנה :) 

דילוג לתוכן