עיצוב כריכות - עיצוב ספרים

חלק בלתי נפרד מהוצאת ספר הוא כמובן עיצוב כריכה לספר. לשם כך הקמנו סטודיו לעיצובי כריכה ועיצובי פנים לספרים ספציפיים ולמוצרי פרסום.

הסטודיו מספק בין היתר שירותי עיצוב שונים שאינם תחומים דווקא בתחום ההוצאה לאור, לשירותים נוספים של הסטודיו – אנא דפדפו לתחתית העמוד.

עיצוב כריכה - למה זה חשוב?

אמרו חז"ל "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו". מדבריהם למדנו שהאינסטינקט הראשוני של האדם הוא – להסתכל בקנקן, ולא בטוח שרוב בני האדם אמצו כהרגל את דעתם זו…

בדורנו, 'דור של קנקנים', ישנה חשיבות רבה מאוד למראה החזותי של הספר, על השולחן בבית וכל שכן על המדף הססגוני בחנות. 

המציאות מלמדת כי ספרים עם עיצוב כריכה מושך – עשויים למכור הרבה יותר מספרים בעלי עיצוב בנאלי, זאת ללא כל קשר לאיכות התוכן של הספר.

בתהליך רכישת ספר ישנם כמה שלבים, כותב כריס אנדרסן, נשיא ואוצר ראשי TED

  • הראשון – שלב בן שנייה אחת, ובו על הכריכה לגרום לקורא הפוטנציאלי לעצור את עיניו דווקא על ספר זה, מבין כל עשרות הספרים שעל השולחן. 
  • השני – שלב בן חמש שניות, ובו תפקיד הכריכה לגרום לאותו אדם להרים את הספר ולעלעל בו. 
  • השלישי – שלב בן דקה עד חמש דקות, ובו הכריכה בשילוב עם עיצוב הפנים וכמובן – התוכן יובילו את הקורא להחלטה.

השפעת הכריכה על מכירת הספר היא משמעותית מאוד, וכשמדובר בספר שנקנה כמתנה – השפעת הכריכה על המכירה תהיה כמעט קריטית.

אלו סוגי כריכות יש?

הכריכות מתחלקות לשני אפיקים מרכזיים; כריכה רכה וכריכה קשה. הכריכה הרכה קלה וגמישה יותר, נוחה במזוודה וביד ומחירה זול משמעותית. עם זאת, בהנחה על שולחן היא נוטה להיסגר והיא פחות שומרת על הספר. כריכה קשה לעומתה, מכובדת והדורה יותר, נשמרת בהובלות ובמדפי החנויות, נוחה להנחה על שולחן או על סטנד, אך היא פחות נוחה להחזקה באוויר (בקריאה על כורסה למשל) וכמובן – יקרה יותר.

בשני סוגים אלו קיימת חלוקה נוספת של סוגי כריכות שונות, כדלהלן:

  • כריכת צבע; ניתן להדפיס בצבע על כריכה קשה ועל רכה. רוב מוחלט של הספרות בארץ הוא בכריכת צבע, למעט ספרות תורנית. כריכת צבע מאפשרת אינספור עיצובים, וניתן להשביח אותה על ידי הבלטות, השקעות, וכמובן הטבעות מטאליות ולכה סלקטיבית.
  • כריכת סקאי; כריכה שהייתה נפוצה בעבר הרחוק, וכיום משמשת באופן כמעט בלעדי לספרי קודש במגזר החרדי. אך שם – התעשייה פרחה והתפתחה, וכיום ניתן למצוא עיצובים מרהיבים הכוללים שילובי הטבעות שונות, הבלטות, הברקות ועוד. מומלץ לקרוא בבלוג שלנו על הטבעות סקאי
  • כריכת PU; כריכה עם דוגמית סקאי שאמורה להיראות כדמוי עור. בפועל תחושת המגע שלה קרובה יותר לגומי עדין. העיצובים וההטבעות על סוג כריכה זה יוצאים מדהים וברמת דיוק של עשיריות המילימטר, אך כל חריטה בציפורן או שפשוף נותר על הכריכה לנצח. כריכת PU נוטה להישחק, ובדרך כלל תוך שנה התחתית מקולפת לחלוטין, ולכן אנו ממליצים ללקוחותינו להימנע משימוש בה ברוב המקרים.
  • כריכת עור; מתאימה בעיקר למוצרי יוקרה, מזכרות, תעודות כבוד, סידורים ומוצרי יודאיקה שונים, וקיימת כמובן באינספור רמות ומחירים; החל מעור בהמה גסה בשלל צבעים וטקסטורות, עור בהמה דקה/גסה וכלה בעורות תנינים וכדו' שמחירם ליחי' עשוי להאמיר לאלפים ועשרות אלפים בהתאם לנדירות המוצר.
  • כריכת בד; כריכה שבתהליך הייצור שלה מצפים אותה בבד מודפס בעיצוב לפי בחירה, אפשרי גם להדפיס על הבד דוגמה אישית משלכם אך העלות גבוהה מאוד. סגנון הכריכה מתאים בעיקר ליומנים, ספרי מזכרות או לסופרים שהחליטו לצאת מהקופסה.

כאמור, את כל הסוגים הללו ניתן לבצע הן על כריכה קשה והן על כריכה רכה, אף שבדרך כלל אם משקיעים בכריכה מסוג יוקרתי, משקיעים לפני כן בכריכה קשה שתשמר את העיצוב יותר.

איזה עיצוב כריכה לספר יתאים?

נו, אז מה תכל'ס מתאים לספר שלי? תלוי כמובן מה אתם עומדים להוציא.

בשנים האחרונות הכריכה הרכה זכתה ללגיטימציה מרובה יותר בענפי הספרות השונים, וגם גדולי הסופרים והמדענים מוצאים את ספריהם כך. 

ניתן להוסיף עליה אוזניים פנימיות ('קלאפה' או 'דש', בשפה המקצועית), ועליהן לפרט על רזומת המחבר, ציטוטים מהספר, חוות דעת של מפורסמים ועוד. כריכה רכה מתאימה לרוב תחומי הספרות.

לעומתה, הכריכה הקשה הייתה ועודנה המכובדת והרצינית יותר. כריכה קשה שומרת על הספר טוב יותר, ואם אתם חושבים שהספר שלכם יבוא לידי שימוש רב ואין לכם מניעה – ודאי שכדאי להשקיע בכריכה קשה. 

אם אתם מוציאים ספר שירה, ספר דקיק, ספר בישול או אלבום אמנותי – כדאי מאוד להשקיע בכריכה קשה, וכך להכפיל ולשלש את הסיכוי שהספר יימכר. 

ישנו מוצר מיושן מעט בשם ז'קט, שהוא למעשה דף (כרומו בדרך כלל) עם הדפס זהה לכריכה, שמולבש על הכריכה מבחוץ. 

בעבר הוא שימש כתחליף להדפסה על הכריכה עצמה שהייתה יקרה מאוד, אך כיום הוא רק אקט עיצובי באשר אין בו שום יתרון או חסכון וההפך.

מתלבטים עדיין? אתם תמיד יכולים לפנות אלינו ואנו ננסה לסייע לכם בגיבוש החלטה, ללא תשלום וללא התחייבות!

איך מעצבים כריכה?

עיצוב כריכה לספר שאמור להימכר ייעשה אך ורק על ידי אנשי מקצוע, ובשום אופן לא על ידי חובבנים. בעיצוב כריכה צריך להביא לידי ביטוי את הרעיון שבספר אך להגישו בצורה מקורית ומושכת עין – מלאכה שלא כל מעצב יודע לבצע כראוי.

אצלנו בטקסט רץ, עיצוב כריכה לספר הוא לא יצירה עצמאית של מעצב, אלא תהליך הדרגתי של שני מומחים או יותר. בשלב הראשון ישב קופירייטר ויחשוב על רעיון עבור הכריכה. בדרך כלל לכריכה תהיה השפעה גם על צורת העימוד.  

אחר שאנו מגיעים להבנה עם מחבר הספר על סגנון הכריכה שהוא חפץ בה, תעבור העבודה לארט-דירקטור שתפקידו רק לדמיין ולעצב בראשו את הסקיצה לפי הכללים של עיצוב ספרים ויכולת אישית, ורק בשלב האחרון יקבל המעצב את הכריכה לביצוע ולהוצאה לפועל של הרעיון. כך אנו מבטיחים שהכריכה תקלע לטעמו של המחבר, שהיא תהיה ברמה גבוהה ושתהיה מקורית מספיק כדי למכור.

בשלב הביצוע, עיצוב כריכות נעשה בעיקר בתוכנות הגרפיות אילוסטרייטור ופוטושופ, בין אם מדובר בכריכת צבע ובין אם זו כריכת סקאי. (לעיתים משתמשים בקישור לאינדיזיין בכדי להקל על משקל הקובץ הסופי).

עבור כריכת צבע יש להכין קובץ דיגיטאלי צבעוני, שייראה כמו ההדפסה בפועל. לכריכת סקאי יש להכין קובץ גלופה, שממנו ייצרו את הגלופה שתטביע את האלומיניום המוזהב על הספר. (ראה מאמר בבלוג שלנו "מה זה גלופות").

אל לנו לשכוח כי הכריכה – היא פני הספר, ועליה להיראות בהתאם. לפני שנגשים להכנתה המעשית, כדאי ללמוד, לחשוב, להתייעץ ולשאול.

בשלב זה ממש תוכל כבר לפנות אלינו ולהתייעץ על עיצוב הכריכה העתידי, ללא תשלום וללא כל התחייבות!

השאר פרטים ואנו נשוב אליך בהקדם בכדי לסייע לספר שלך להיראות טוב יותר.

כמה עולה עיצוב כריכה לספר?

המחירים של עיצוב כריכות משתנים מאוד לפי סוג הספר ומטרתו, האם זה כולל קריאייטיב או לא, ומה נכלל בחבילת העיצוב. 

הדרך הפשוטה ביותר היא לפנות אלינו ישירות, לספר בקצרה על הספר שלכם ולקבל הצעת מחיר, שגם אם היא לא תהיה הכי זולה בשוק – היא ודאי תהיה הכי משתלמת!

אולי יעניין אותך גם:

דלג בעמוד זה אל:

עוד על הוצאה לאור:

כמה ספרים יצאו לאור השנה בישראל טקסט רץ הוצאה לאור

כמה ספרים יצאו לאור השנה?

אז כמות הספרים המודפסים גדלה או קטנה? וכמה ספרים יצאו לאור השנה בישראל? רגע לפני שאתם מוציאים ספר – כדאי שתשמעו קצת על הנתונים… כמה

קרא עוד »
עימוד תורני לספר קודש, עיצוב לספרי קודש סוגים שונים - טקסט רץ

עימוד תורני לספרי קודש

עימוד תורני בספרי קודש – מה שונה בו? עימוד תורני שונה מעימוד של ספרים מכלל ענפי הספרות. בעימוד תורני ישנם מאפיינים מסוימים שהסיבות להם מרתקות,

קרא עוד »
לוגו כנס מתמודדים טקסט רץ כיכר השבת צריך עיון

כנס מתמודדים

מתמודדים – כנס ייחודי כנס מתמודדים.co.il – כנס ייחודי וחסר תקדים, בנושא ההתמודדות עם האינטרנט המודרני' במישור האישי, הרוחני, הנפשי, החינוכי והיבטים נוספים. הכנס הנו

קרא עוד »
מה זה גלופות - טקסט רץ הוצאה לאור

מה זה גלופות?

החלטתם ללכת על השבחת דפוס, ודיברו אתכם על גלופות? משלמים על הטבעת סקאי וגלופות אבל אין לכם מושג מה זה גלופות? סדרת תמונות אותנטיות יעשו

קרא עוד »

רוצים הצעת מחיר לעיצוב כריכה או שירותי גרפיקה? השאירו פרטים ונחזור אליכם!