עיצוב כריכות לספרים - עיצוב ספרים בטקסט רץ

מעבר להגהה לשונית, חלק בלתי נפרד מהוצאת ספר הוא כמובן עיצוב כריכת הספר. לשם כך הקמנו סטודיו לעיצובי כריכה ועיצובי פנים לספרים ספציפיים ולמוצרי פרסום.

הסטודיו מספק בין היתר שירותי עיצוב שונים שאינם תחומים דווקא בתחום ההוצאה לאור, ואם יש לכם צורך במוצר גרפי או עיצוב לכל מטרה – כדאי לכם מאוד לדבר איתנו. 

עיצוב כריכה לספר - למה זה חשוב?

אמרו חז"ל "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו". מדבריהם למדנו שהאינסטינקט הראשוני של האדם הוא – להסתכל בקנקן, ולא בטוח שרוב בני האדם אמצו כהרגל את דעתם זו…

בדורנו, 'דור של קנקנים', ישנה חשיבות רבה מאוד למראה החזותי של הספר, על השולחן בבית וכל שכן על המדף הססגוני בחנות ואצלנו מעצב ספרים יודע איך להגיע לקהל היעד של הספר. 

המציאות מלמדת כי ספרים עם עיצוב כריכה מושך – עשויים למכור הרבה יותר מספרים בעלי עיצוב בנאלי, זאת ללא כל קשר לאיכות התוכן של הספר.

בתהליך רכישת ספר ישנם כמה שלבים, כותב כריס אנדרסן, נשיא ואוצר ראשי TED

  • הראשון – שלב בן שנייה אחת, ובו על הכריכה לגרום לקורא הפוטנציאלי לעצור את עיניו דווקא על ספר זה, מבין כל עשרות הספרים שעל השולחן.
  • השני – שלב בן חמש שניות, ובו תפקיד הכריכה לגרום לאותו אדם להרים את הספר ולעלעל בו.
  • השלישי – שלב בן דקה עד חמש דקות, ובו הכריכה בשילוב עם עיצוב הפנים וכמובן – התוכן, יובילו את הקורא להחלטה.

השפעת הכריכה על מכירת הספר היא משמעותית מאוד, וכשמדובר בספר שנקנה כמתנה – השפעת הכריכה על המכירה תהיה כמעט קריטית.

אלו סוגי כריכה לספר יש?

הכריכות מתחלקות לשני אפיקים מרכזיים; כריכה רכה וכריכה קשה. הכריכה הרכה קלה וגמישה יותר, נוחה במזוודה וביד ומחירה זול משמעותית. עם זאת, בהנחה על שולחן היא נוטה להיסגר והיא פחות שומרת על הספר. כריכה קשה לעומתה, מכובדת והדורה יותר, נשמרת בהובלות ובמדפי החנויות, נוחה להנחה על שולחן או על סטנד, אך היא פחות נוחה להחזקה באוויר (בקריאה על כורסה למשל) וכמובן – יקרה יותר.

בשני סוגים אלו קיימת חלוקה נוספת של סוגי כריכות שונות, כדלהלן:

  • כריכת צבע; ניתן להדפיס בצבע על כריכה קשה ועל רכה. רוב מוחלט של הספרות בארץ הוא בכריכת צבע, למעט ספרות תורנית. כריכת צבע מאפשרת אינספור עיצובים, וניתן להשביח אותה על ידי הבלטות, השקעות, וכמובן הטבעות מטאליות ולכה סלקטיבית.
  • כריכת סקאי; כריכה שהייתה נפוצה בעבר הרחוק, וכיום משמשת באופן כמעט בלעדי לספרי קודש במגזר החרדי. אך שם – התעשייה פרחה והתפתחה, וכיום ניתן למצוא עיצובים מרהיבים הכוללים שילובי הטבעות שונות, הבלטות, הברקות ועוד. מומלץ לקרוא בבלוג שלנו על הטבעות סקאי.
  • כריכת PU; כריכה עם דוגמית סקאי שאמורה להיראות כדמוי עור. בפועל תחושת המגע שלה קרובה יותר לגומי עדין. העיצובים וההטבעות על סוג כריכה זה יוצאים מדהים וברמת דיוק של עשיריות המילימטר, אך כל חריטה בציפורן או שפשוף נותר על הכריכה לנצח. כריכת PU נוטה להישחק, ובדרך כלל תוך שנה התחתית מקולפת לחלוטין, ולכן אנו ממליצים ללקוחותינו להימנע משימוש בה ברוב המקרים.
  • כריכת עור; מתאימה בעיקר למוצרי יוקרה, מזכרות, תעודות כבוד, סידורים ומוצרי יודאיקה שונים, וקיימת כמובן באינספור רמות ומחירים; החל מעור בהמה גסה בשלל צבעים וטקסטורות, עור בהמה דקה/גסה וכלה בעורות תנינים וכדו' שמחירם ליחי' עשוי להאמיר לאלפים ועשרות אלפים בהתאם לנדירות המוצר.
  • כריכת בד; כריכה שבתהליך הייצור שלה מצפים אותה בבד מודפס בעיצוב לפי בחירה, אפשרי גם להדפיס על הבד דוגמה אישית משלכם אך העלות גבוהה מאוד. סגנון הכריכה מתאים בעיקר ליומנים, ספרי מזכרות או לסופרים שהחליטו לצאת מהקופסה.

כאמור, את כל הסוגים של עיצוב ספרים הללו ניתן לבצע הן על כריכה קשה והן על כריכה רכה, מעצב ספרים יוכל להמליץ לכם על הכריכה לפי אופי הספר. אף שבדרך כלל אם משקיעים בכריכה מסוג יוקרתי, משקיעים לפני כן בכריכה קשה שתשמר את העיצוב יותר.

איזה עיצוב כריכה לספר יתאים?

נו, אז מה תכל'ס מתאים לספר שלי? תלוי כמובן מה אתם עומדים להוציא.

בשנים האחרונות הכריכה הרכה זכתה ללגיטימציה מרובה יותר בענפי הספרות השונים, וגם גדולי הסופרים והמדענים מוצאים את ספריהם כך. 

ניתן להוסיף עליה אוזניים פנימיות ('קלאפה' או 'דש', בשפה המקצועית), ועליהן לפרט על רזומת המחבר, ציטוטים מהספר, חוות דעת של מפורסמים ועוד. כריכה רכה מתאימה לרוב תחומי הספרות.

לעומתה, הכריכה הקשה הייתה ועודנה המכובדת והרצינית יותר. כריכה קשה שומרת על הספר טוב יותר, ואם אתם חושבים שהספר שלכם יבוא לידי שימוש רב ואין לכם מניעה – ודאי שכדאי להשקיע בכריכה קשה. 

אם אתם מוציאים ספר שירה, ספר דקיק, ספר בישול או אלבום אמנותי – כדאי מאוד להשקיע בכריכה קשה, וכך להכפיל ולשלש את הסיכוי שהספר יימכר. 

ישנו מוצר מיושן מעט בשם ז'קט, שהוא למעשה דף (כרומו בדרך כלל) עם הדפס זהה לכריכה, שמולבש על הכריכה מבחוץ. 

בעבר הוא שימש כתחליף להדפסה על הכריכה עצמה שהייתה יקרה מאוד, אך כיום הוא רק אקט עיצובי באשר אין בו שום יתרון או חסכון וההפך.

מתלבטים עדיין? אתם תמיד יכולים לפנות אלינו ואנו ננסה לסייע לכם בגיבוש החלטה, ללא תשלום וללא התחייבות!

איך מעצבים כריכה?

עיצוב כריכה לספר שאמור להימכר ייעשה אך ורק על ידי אנשי מקצוע, ובשום אופן לא על ידי חובבנים. בעיצוב כריכה צריך להביא לידי ביטוי את הרעיון שבספר אך להגישו בצורה מקורית ומושכת עין – מלאכה שלא כל מעצב יודע לבצע כראוי.

אצלנו בטקסט רץ, עיצוב כריכה לספר הוא לא יצירה עצמאית של מעצב, אלא תהליך הדרגתי של שני מומחים או יותר. בשלב הראשון ישב קופירייטר ויחשוב על רעיון עבור הכריכה. בדרך כלל לכריכה תהיה השפעה גם על צורת העימוד.  

אחר שאנו מגיעים להבנה עם מחבר הספר על סגנון הכריכה שהוא חפץ בה, תעבור העבודה לארט-דירקטור שתפקידו רק לדמיין ולעצב בראשו את הסקיצה לפי הכללים של עיצוב כריכת ספרים ויכולת אישית, ורק בשלב האחרון יקבל המעצב את הכריכה לביצוע ולהוצאה לפועל של הרעיון.
כך אנו מבטיחים כריכות ועיצוב ספרים בטקסט רץ שיקלעו לטעמו של המחבר, שיהיו ברמה גבוהה ושיהיו מקוריות מספיק כדי למכור.

בשלב הביצוע, עיצוב כריכות לספרים נעשה בעיקר בתוכנות הגרפיות אילוסטרייטור ופוטושופ, בין אם מדובר בכריכת צבע ובין אם זו כריכת סקאי. (לעיתים משתמשים בקישור לאינדיזיין בכדי להקל על משקל הקובץ הסופי).

עבור כריכת צבע יש להכין קובץ דיגיטאלי צבעוני, שייראה כמו ההדפסה בפועל. לכריכת סקאי יש להכין קובץ גלופה, שממנו ייצרו את הגלופה שתטביע את האלומיניום המוזהב על הספר. (ראה מאמר בבלוג שלנו "מה זה גלופות").

אל לנו לשכוח כי הכריכה – היא פני הספר, ועליה להיראות בהתאם. לפני שנגשים להכנתה המעשית, כדאי ללמוד, לחשוב, להתייעץ ולשאול.

בשלב זה ממש תוכל כבר לפנות אלינו ולהתייעץ על עיצוב הכריכה העתידי, ללא תשלום וללא כל התחייבות!

השאר פרטים לגבי עיצוב ספרים בטקסט רץ ועיצוב כריכות לספרים ואנו נשוב אליך בהקדם בכדי לסייע לספר שלך להיראות טוב יותר.

כמה עולה עיצוב כריכה לספר?

המחירים של עיצוב כריכות לספרים משתנים מאוד לפי סוג הספר ומטרתו, האם זה כולל קריאייטיב או לא, ומה נכלל בחבילת עיצוב כריכות לספרים. 

הדרך הפשוטה ביותר היא לפנות אלינו ישירות, לספר בקצרה על הספר שלכם ולקבל הצעת מחיר לעיצוב כריכות לספרים, שגם אם היא לא תהיה הכי זולה בשוק – היא ודאי תהיה הכי משתלמת!

תוכלו לקבל כיוון לעלויות, במאמר הנפלא "כמה עולה להוציא ספר לאור". 

אולי יעניין אותך גם:

דלג בעמוד זה אל:

עוד על הוצאה לאור:

כמה סוגי כריכות לספר קיימים - הוצאת ספרים טקסט רץ הוצאה לאור ספר עם כריכת ברזל

כמה סוגי כריכות לספר קיימים?

כמה סוגי כריכות לספר קיימים? מתברר שהרבה. קבלו סדרת תצלומים אותנטיים של כריכות קרטון, בד, עור, פלסטיק, עץ ואפילו ברזל. והכי חשוב – מה מתאים לספר שלכם!

קרא עוד »
מאמר מסה

מאמר מסה: דואט של מילים ורגשות

מסה, או 'כתיבה מסאית' – זו הסוגה המשוחררת והחופשית בעולם הכתיבה, הרגשית ואולי גם הנוגעת ללב. אך כדי שהיא תהיה באמת איכותית ונכונה – כדאי להכיר גם את כלליה המסקרנים…

קרא עוד »
כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור | כמה זמן אורכת הוצאת ספר | זמנים הוצאת ספרים טקסט רץ הוצאה לאור

כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור?

מתלבטים אם תספיקו להוציא את הספר בזמן? רוצים לדעת תוך כמה זמן תסיימו את התהליך? בואו לגלות כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור, עם פירוט מלא על כל שלב בתהליך הוצאת הספר!

קרא עוד »
עימוד תורני לספר קודש, עיצוב לספרי קודש סוגים שונים - טקסט רץ

עימוד תורני לספרי קודש

עימוד תורני לספר קודש – במה הוא שונה? איך עושים אותו? מדוע הוא מבוצע דווקא בתוכנת תג? מה האתגר ביצירת קובץ 'רב-טקסט'? מדוע 'צורת הדף' לא תשתנה לעולם?​

קרא עוד »

רוצים הצעת מחיר לעיצוב כריכה או שירותי גרפיקה? השאירו פרטים ונחזור אליכם!