חנויות הספרים היפות בעולם מול הקורונה

כיצד מתמודדות חנויות הספרים היפות והגדולות בעולם מול הקורונה? מי מצרפת חפץ בלתי צפוי לספרים? מי השכירה את שטחה לאירועים ומי סגרה את שעריה?

זמן קריאה: 4 דקות

חנויות הספרים היפות בעולם - בואנוס איירס א

חנויות הספרים היפות ביותר בעולם מתמודדות עם הקורונה 

משבר הקורונה תפס את כולנו לא מוכנים. בבית, בעבודה, בלימודים וגם בעולם הספר.

במאמר הבא נסקור את ההתמודדות של חנויות הספרים עם משבר הקורונה בעולם כולו, ועל הדרך נהנה מכמה תמונות יפות של החנויות היפות בעולם. 

תהנו 🙂

ליווריה ללו – livraria lello

החנות הוקמה בשנת 1869 ומאז מוכרת ספרים עד היום ברציפות.  העיצוב שלה מושך תיירים רבים לביקור, גם אם הם לא מתחברים לפורמט המודפס. 

הסגירה הראשונה שלה מאז הייתה עם פרוץ משבר הקורונה, מה שהעיק מאוד על מכירות החנות כמובן. בכדי להתמודד עם ההאטה הגדולה במכירות, יצרה החנות מסכות מודפסות בעיצוב מותאם לספרים הפופולריים שלה.

מה דעתכם?

חנויות הספרים היפות בעולם - ליווריה ללו 2
חנויות הספרים היפות בעולם - ליווריה ללו 1

חנות הספרים האחרונה – The Last Bookstore

חנות רחבת ידיים מפוארת במיוחד, המשקיעה רבות ביצירת עיצובים מקוריים ומושכי עין, זאת במטרה למשוך את הצעירים חובבי האינסטגרם והרשתות החברתיות להצטלם במקום.

האם הם הצליחו למשוך צעירים כך? מסתבר שכן. האם הצעירים הללו קנו במקרה ספרים? אההממ.. שאלה הבאה בבקשה.

הקורונה פגעה מאוד במכירות החנות, אשר ירדו על פי דברי הנהלתה בכ-80%. כדי להתמודד עם ההפסדים מצאו בעלי החנות דרך מקורית להרוויח: 

הם החלו להשכיר את החנות לחתונות ואירועים קטנים (על פי ההנחיות וכל זה), ועד מהרה נוצר ביקוש לחנות המרווחת עתירת העיצובים הייחודיים (מקור). 

סלקסייז דומיניקן – Selexyz Dominicanen

מנזר קרוייזר הוקם בשנת 1230 ומאז עבר תהפוכות וגלגולים רבים. שנים רבות שימש את הממסד הנוצרי, בהמשך הוסב למבנה צבאי, ולאחריו לגלריות ושימושים שונים. 

החל משנת 2005 הוסרו ממנו הסמלים והוא משמש כבית מלון וכסניף של רשת הספרים סלקסיז, ונמכרים בו כל סוגי הספרים לרבות תנ"ך כמובן, תלמוד בבלי וספרי יהדות נוספים. 

עיצוב החנות והמלון נועד על פי המעצב לתת הרגשה לכל אחד ואחד מבאיו שהוא רצוי במקום. קצת פחות רלוונטי עבור אלו מעמנו שכבר אינם כאן כדי לספר, עד כמה הם היו לא רצויים שם… 

בכל מקרה החנות שנקלעה לקשיים אדירים בשל חכירת שטחה הענק, וההגבלות על כמות הנכנסים לצד הסגרים החוזרים, פתחה דוכני מכירות ניידים ברחובות ובמרכזי הקניות שסביב לחנות. (מקור)

לא ראינו בעצמנו את הדוכנים, אבל מפוארים כמו חנות האם – הם בטוח לא.

חנויות הספרים היפות בעולם - הכנסייה הדומיניקנית

קרדיט: אוטטר, ויקיפדיה

חנויות הספרים היפות בעולם - הכנסייה הדומיניקנית מבחוץ
רוצים הצעה להוצאת ספר לאור? השאירו פרטים ונחזור אליכם!

אל אטינאו – el ateneo

המקום נבנה בשנת 1919 בכדי לשמש כאודיטוריום מפואר להופעות מוזיקליות והצגות שונות. בשנת 2000 נמכרה החנות לאדולפו דה וינצ'יני, בעליה של רשת חנויות ארצית, אשר חלם במשך זמן רב על הפיכת המקום לחנות ספרים. 

בשנת 2019 מגזין נשיונל ג'יאוגרפיק הכתיר את החנות בתואר "חנות הספרים היפה בעולם". הצצה בתמונות הבאות (ובאתר הבית של הרשת) מעלה כי יש גו בדברים.

הקורונה הכתה גם בחנות הזו באופן משמעותי מאוד, ובשל כך הגתה הנהלת החנות רעיון מבריק: למכור ספרים דרך האינטרנט! 

וכעת ברצינות, מסתבר שבמקסיקו זה קצת יותר מסובך, הן בשל הגבלות רגולטריות, ובעיקר בשל הקושי להגיע לנקודות השונות ברחבי העיר והמדינה, על פי התחייבויות המשלוחים. 

חנויות הספרים היפות בעולם - בואנוס איירס א
חנויות הספרים היפות בעולם - בואנוס איירס ב

סטרנד – Strand Book Store

חנות הספרים הענקית שקיימת כבר 93 שנה, שרדה שתי מלחמות עולם, משברים כלכליים ומה לא. משבר הקורונה הוביל לראשונה לטלטול רציני של החנות, וכמעט לסגירתה. 

במרץ 2020 פטרה הנהלת החנות 188 מתוך 212 עובדים, ובאפריל קבלה מענק של כ-1,000,000 דולר ויש גרסאות שכפול מזה, כדי להשיב את העובדים. בפועל חזרו לחנות רק עשרים וארבעה עובדים והדבר עורר ביקורת ציבורית. 

למרות זאת, באוקטובר 2020 פרסמה הנהלת החנות קריאה לעזרה בה הביעה את צערה על מצבה העגום ועל כך שהיא ככל הנראה תיסגר, בעקבות כך בצעו קונים רבים כ-25,000 רכישות מקוונות באתר הספרים שלה. 

חנויות הספרים היפות בעולם סטארנד (1)
מתלבטים אם זה הזמן בשביל הספר שלכם? דברו איתנו!

אסליט – Eslite

חנות ספרים מפוארת וענקית שנפתחה בשנת 1999, ומאז הייתה פתוחה במשך 24 שעות ביממה בלי הפסק!

החנות מתפרסת על פני 300,000 מ"ר (!). בחנות ניתן להשיג מאות אלפי כותרים, ומכל השפות והסוגים בעולם כולו. 

שמה של החנות נקשר מעת לעת בהדרת כותרים בעלי גוון פוליטי הנוגד את הלך רוחן של הרשויות, אך במדינה זו מסתבר שרוב הגופים העוסקים במידע נתקלים בכך. 

החנות החזיקה בהסכם שכירות עד למאי 2020, אך בשל משבר הקורונה החנות לא המשיכה אסליט את חוזה השכירות, והסניף שהיה פתוח במשך למעלה מ-20 שנה ברציפות – נסגר 🙁 

אז מה היה לנו?

הסקירה הזו צפתה בשינויים המתרחשים בעולם הספר בהתאם לשינויים העולמיים. ראינו כמה דרכים מעניינות להתמודדות מול המגיפה, ואנו מקווים שהיא תסור מחיינו אוטוטו והעולם יחזור למצב בו הכרנו אותו. 

השינויים בחנויות הללו משקפים כמובן את ההשלכות של הקורונה על עולם הספר כולו, וניתן לראות חנויות רבות בעולם שפתחו אתרי מסחר, אלא שאז ישנו איזון מחודש. 

חנות המשתייכת לרשת ענקית אינה מעניקה שירות עודף ללקוח יותר מחנות קטנה, והמשחק כולו משתנה. 

כמובן שזה משפיע גם על מחברי הספרים, ונדרשת כיום יותר מתמיד חוות דעת מקצועית ומנוסה שמתמצאת היטב במתרחש בעולם הספר, כדי לתכנן נכון את תהליך ההוצאה לאור

אז עד כאן להיום, מקווים שנהניתם ושנוכל כולנו לחזור לחנויות הספרים בקרוב 🙂

כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור?

כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור?

מתלבטים אם תספיקו להוציא את הספר בזמן? רוצים לדעת תוך כמה זמן תסיימו את התהליך? בואו לגלות כמה זמן לוקח להוציא ספר לאור, עם פירוט מלא על כל שלב בתהליך הוצאת הספר!

קרא עוד »
מאמר דעה טור דעה הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

מאמר דעה: הדרך לשכנע באמת…

הרבה אנשים יודעים לכתוב, אך רק מעטים כותבים ברמה גבוהה באמת. לא קל לכתוב מאמר דעה, אך זוהי הצורה החזקה והאפקטיבית ביותר להציג טיעון ולשכנע | טור לאינטליגנטים שבינינו…

קרא עוד »
איך בוחרים שם לספר - טקסט רץ הוצאה לאור

איך בוחרים שם לספר?

איך בוחרים שם לספר? שם ארוך או קצר? שם מאפיין או מסקרן? איך אפשר להעיף מכירות רק בגלל שם לספר? סדרת טיפים קצרים שתסייע לכם לבחור שם בקלות!

קרא עוד »
שיאי גינס בספרים - הספרים הכי מעניינים בעולם

שיאי גינס בספרים

בקטע פיקנטי, קבלו את שיאי גינס בספרים העולמיים: הספר הנמכר ביותר, הספר היקר ביותר, הגדול ביותר, העתיק ביותר, הקטן ביותר ועוד! בואו נגיע לשיא! זמן

קרא עוד »
כמה סוגי כריכות לספר קיימים - הוצאת ספרים טקסט רץ הוצאה לאור ספר עם כריכת ברזל

כמה סוגי כריכות לספר קיימים?

כמה סוגי כריכות לספר קיימים? מתברר שהרבה. קבלו סדרת תצלומים אותנטיים של כריכות קרטון, בד, עור, פלסטיק, עץ ואפילו ברזל. והכי חשוב – מה מתאים לספר שלכם!

קרא עוד »
להוציא ספרים זה רווחי מחיר הוצאת ספרים טקסט רץ הוצאה לאור

להוציא ספרים זה ריווחי?

להוציא ספר זה רווחי? כמה כסף להשקיע? הרווח יכסה את העלויות? שוק הספרים לא מוצף מדי? אנשים לא הפסיקו לקרוא?… ובכן, מתברר שיש בהחלט ממה לחשוש… ​

קרא עוד »
העתק שמש

העתק שמש – מה זה? למה זה?

העתק שמש. מילת קסם מקצועית שכמו כל מונח מקצועי – מבלבלת ומבהירה שאינכם יודעים כלום. אז זהו, שזה ממש פשוט! קבלו הסבר קצר ובהיר על המושג, על תפקידו ועל מה שאתם צריכים לעשות איתו.

קרא עוד »
הוצאת ספר לאור - בשביל מה הוצאה לאור טקסט רץ הוצאת ספרים

הוצאת ספר לאור – בשביל מה?

הוצאת ספר לאור זהו צעד משמעותי. מתבקש לעצור ולשאול – בשביל מה? מה המטרה? למה אתם עושים את זה? כדאי שתהיה לכם תשובה מדויקת, לפני שאתם יוצאים לדרך…

קרא עוד »
גופנים לספר - סוגי גופנים שונים

גופנים לספר או פונטים לספר?

מי בוחר גופנים לספר? איזה גופנים יתאימו לספר שלך? מי יוצר את הגופנים? ובכלל – מה זה גופנים? כל מה שרציתם לדעת על גופנים לספר במאמר אחד קצר ומנומק.

קרא עוד »
לפני עימוד ספר - 5 טיפים - טקסט רץ הוצאה לאור

5 טיפים לפני עימוד ספר

עומדים לפני עימוד ספר? הנה לכם חמישה כללי זהב, שיחסכו לכם זמן וכסף, ויסייעו לכם להגיע לתוצאה טובה יותר ולעימוד מקצועי יותר, בפחות מאמץ!

קרא עוד »

אהבתם? תנו לייק!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

רוצים לדבר איתנו? (אנחנו נשמח מאוד!)

רוצים לקרוא עוד?

באיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מיילאיך לא לפרסם ספר חינם פרסום ספרים באמצעות ספאם ברשימת מייל

פרסום ספרים חינם דרך ספאם

גם אתם מקבלים מדי פעם הודעות ספאם ופרסום למייל שלכם? מה הבעיה? מכינים הודעה, מכניסים נמענים וברגע אחד – קלאק! פרסמתם חינם למאות אנשים! חשבתם על זה? יופי. כדאי שתחשבו שוב…

קרא עוד »
איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר?

איך כותבים ספר? זה דומה להלחנת שירים? לציור אינטואיטיבי או לבנייה לפי תכנית אדריכלית? האם יש דרך מקצועית ונכונה יותר לחקוק מידע עלי ספר? מאמר שישנה את הספר שלכם…​

קרא עוד »
השארת תגובה